Multiflora

Serwis poświęcony hodowli i pielęgnacji roślin
Strona główna » Rośliny w domu » Schodowa ekspozycja

Schodowa ekspozycja

Styczeń 15th, 2010 Opublikowany w Rośliny w domu Tags: ,

Chociaż schody są głównie funkcjonalnym elementem domu, umożliwiającym dostęp do jego wyższych pięter, to właśnie one jako pierwsze rzucają się w oczy gościom po wejściu do domu. Warto więc wykorzystać je jako element dekoracyjny.

Wielopoziomowy taras
Stopnie schodów tworzą wspaniały , wielopoziomowy taras, który jest doskonałym miejscem do ustawiania kompozycji kwiatowych w różnych pojemnikach. Możesz wybierać zdobione donice, plecione ko szyki, glazurowane chińskie wazy, albo miedziane dzbany, zgodnie ze stylem, w jakim urządzony jest Twój dom, Postaraj się wybrać rośliny, których zabarwienie będzie współgrało z kolorami, odcieniami i fakturą tapet oraz farb na ścianach.
Wygodne schody
Planując wystrój klatki schodowej należy zadbać o to, by na schodach pozostała wystarczająca ilość wolnego miejsca do swobodnego poruszania się po nich. Nie blokujmy przejścia by nie narażać domowników na nieustanne potykanie się o donice z pięknymi kwiatami. Większość klatek schodowych jest chyba wystarczająco szeroka, by wąskie lub średnie pojemniki zmieściły się wzdłuż ich jednej strony, nie sprawiając kłopotów, lecz stanowiąc wspaniałą ozdobę domu,
Mroczne schowki pod schodami można ożywić nawet pojedynczym pojemnikiem z roślinami, Należy wybrać okazy tolerujące miejsca ocienione, Z tyłu odpowiednie będą rośliny wijące się, takie jak bluszcz (Hedera;,
zaś mniejsze rośliny lub gatunki płożące, jak rozchodnik, powinny znaleźć się z przodu.
Palmy i rośliny rosnące prosto nadadzą całej kompozycji kształtu i wysokości.
Kształt schodów
Na klatce schodowej ograniczonej z obydwu stron ścianami najlepiej czują się kwiaty tolerujące brak światła. Nie należy ustawiać ich zbyt gęsto, by nie wywołały wrażenia, że pomieszczenie jest małe, mroczne i zagracone,
Natomiast na otwartych klatkach schodowych, z balustradą po jednej lub po obu stronach, mamy możliwość zaaranżowania kompozycji składającej się z pnących roślin, które będą owijać się wokół poręczy i spływać kaskadą przez krawędź schodów. Pamiętajmy jednak, by pnącza nie znajdowały się na poręczy balustrady.
Aranżacje półpięter
Na klatkach schodowych mających zakręt na półpiętrze, można umieścić większą kolekcję roślin doniczkowych albo tez jakiś jeden, ogromny okaz roślinny, np. palmę lub jukkę „tyczkowatą”. Na niektórych półpiętrach może znajdować się również okno z parapetem wystarczająco szerokim, by pomieścić skrzynkę ze spływającymi w dół roślinami wijącymi, Można na nim także umieścić kolorowo kwitnące rośliny, a jeśli jest to jasne okno można trzymać tam kaktusy.
Jak zaplanować aranżację
Podejmując decyzję o tym, jakie kwiaty umieścić na klatce schodowej, należy wziąć pod uwagę wygląd aranżacji z dołu i z góry schodów. Zbyt wysoka roślina stojąca u ich dołu może stercząc mieć nieatrakcyjny wygląd, podczas gdy skupisko niższych okazów będzie wyglądać niepozornie i w ogóle pozostawać nie zauważone przez domowników.
Aby rośliny nie uschły
Schody są otwartą przestrzenią, na której mogą występować przeciągi, zwłaszcza gdy drzwi i okna na górze i na dole są otwarte, Pamiętaj o tym, gdy dobierasz rośliny.

Komentowanie jest zablokowane

Najnowsze wpisy

Tagi

Multiflora

Multiflora.pl to serwis o kwiatach i innych roślinach. Opisujemy tu różne rodzaje roślin, pokazujemy jak dbać o kwiaty i krzewy, jak je pielęgnować, w jaki sposób dobierać odpowiednie gatunki, co wybrać do domu, co na balkon lub taras a co warto posadzić w ogrodzie. Kochasz swoje kwiaty? - ten serwis jest właśnie dla Ciebie