Multiflora

Serwis poświęcony hodowli i pielęgnacji roślin
Strona główna » Rośliny w domu » Letni kominek

Letni kominek

Grudzień 18th, 2009 Opublikowany w Rośliny w domu Tags: ,

Zimą kominek stanowi centralny punkt domu. Płomienie ognia wspaniale go ożywiają, ale kiedy przychodzi letnia pora a na dworze jest gorąco może stać się ciemną i pustą dziurą, przy której nikt nie ma ochoty wypoczywać. Za pomocą roślin można wzbogacić go o nowe barwy i kształty.

Kiedy podczas błogich, letnich wieczorów będziemy przesiadywać w ogrodzie lub na werandzie, taka aranżacja kominka, zrobiona z kwiatów świeżych i doniczkowych, uatrakcyjni wnętrze domu.
Właściwe ustawienie doniczek
Przenieś rośliny doniczkowe z ich zimowych miejsc na kominek. Idealnie nadają się do tego te gatunki, które zimą lubią być umieszczane w jasnym miejscu na parapecie okiennym, ale w trakcie lata miejsce to już im nie odpowiada. Ustaw rośliny w grupie na palenisku, zasłaniając w ten sposób ruszt. Możesz też postawić jedną lub dwie rośliny w odpowiednim miejscu na samym ruszcie, by ich liście wystawały na zewnątrz. Umieść wysokie, szerokolistne rośliny, np. fatsję japońską (Fatsia japonica), z tylu grupy lub na samym ruszcie, natomiast niższe, krzaczaste rośliny, takie jak nefrolepis wysoki „Bostoniensis”, na pierwszym planie w taki sposób, aby zasłoniły długie łodygi wysokich roślin.
Tworzenie stylu kominka
Przygotowując kompozycję, należy cały czas pamiętać o jej przewodnim motywie, Może to być prosty schemat oparty na podstawowych kolorach, kolekcja oblicie ulistnionych roślin o podobnych kształtach liści albo kompozycja z kwiatów doniczkowych i ciętych o podobnych kształtach i kolorystyce, Jeśli rośliny rosną w prostych, plastykowych doniczkach, dobrze jest włożyć je do ozdobnego pojemnika, który będzie pasował do wystroju pokoju, Podobnie, do kwiatów suszonych należy dobrać takie pojemniki, które dadzą wrażenie bardziej lub mniej formalnego wyglądu, w zależności od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.
Pustynny wygląd
Ceramiczne pojemniki z polewą w jasnych kolorach, ozdobione stylizowanymi motywami roślinnymi, nadają wnętrzu egzotyczny charakter, Ustaw duże, pustynne kaktusy, takie jak cereus peruwiański (Cereus perima-nus) opuncja drobnokolczasta (Opun tia microdasys), razem z mniejszymi okazami. Sukulenty o mięsistych liściach, jak drzewokształtny grubosz argentyński (Crassula argentea) czy wilczomlecz lśniący (Eu-phorbia milii), doskonale uzupełnią taką kompozycję.
Duża ilość gałęzi naciętych z liściastych krzewów lub cienkich gałązek drzew, takich jak wawrzyn (ale bez kwiatów), dzięki błyszczącej , zielonej powierzchni ich kory, będzie stanowić malowniczy element dekoracji kominka. Ich trwałość przedłużymy miażdżąc młotkiem zdrewniałe końce gałązek. Przyspieszy to proces pobierania przez nie wody, Gałązki należy umieścić w ciężkim naczyniu, które nie przewróci się pod ich ciężarem, i ustawić je na ruszcie w kominku.
Styl wiejski
Stare, miedziane garnki czy wiklinowe koszyki, gęsto wypełnione kwitnącymi roślinami, bukietami suszonych kwiatów w pastelowych kolorach lub obficie ulistnionymi gałązkami chmielu, stworzą wystrój o charakterze wiejskim,
Wyrafinowany wystrój
Kompozycja z suszonych kwiatów w ceramicznym wazonie lub głębokiej misie, ustawiona przed kominkiem, nada wnętrzu eleganckiego wyglądu.
Świeżość wiosny
Nawet szaro wyglądający kominek ożywisz pachnącymi, świeżo ściętymi kwiatami wstawionymi w pękaty wazon.

PRAKTYCZNA RADA
Rośliny ustawione wokół kominka można zabezpieczyć przed sadzą, przesłaniając przewód kominowy deską (tak by mogła być ona usunięta, gdy zechcemy rozpalić ogień). W obmurowanie przewodu kominowego należy wbić kilka 15 cm gwoździ (około 10 cm powyżej wylotu przewodu do kominka). Deskę przyciąć tak, by pasowała do kształtu przewodu kominowego, wsunąć ją powyżej gwoździ i oprzeć na nich.
GDY ZAUWAŻYSZ
Rośliny, stojące obok kominka, mogą cierpieć na dolegliwości spowodowane przez:
Przeciągi.
Palmy są bardzo wrażliwe na przeciągi, których źródłem może być nie używany kominek. Jeżeli czubki liści zabrązowią się, należy natychmiast przenieść roślinę w inne miejsce.
Opad sadzy.
Z kominków o otwartym przewodzie kominowym może wydobywać się sadza, która oblepiając liście zakłóci konieczny proces fotosyntezy oraz sprawi, że rośliny będą nieestetycznie wyglądały, Należy cały czas dbać o to, by liście były czyste.

Komentowanie jest zablokowane

Najnowsze wpisy

Tagi

Multiflora

Multiflora.pl to serwis o kwiatach i innych roślinach. Opisujemy tu różne rodzaje roślin, pokazujemy jak dbać o kwiaty i krzewy, jak je pielęgnować, w jaki sposób dobierać odpowiednie gatunki, co wybrać do domu, co na balkon lub taras a co warto posadzić w ogrodzie. Kochasz swoje kwiaty? - ten serwis jest właśnie dla Ciebie