Multiflora

Serwis poświęcony hodowli i pielęgnacji roślin
Strona główna » Wokół domu » Datura Bieluń Popularnie nazywane „Anielskimi trąbami”

Datura Bieluń Popularnie nazywane „Anielskimi trąbami”

Luty 10th, 2010 Opublikowany w Wokół domu Tags: ,

Zdjęcie daturaCzęść systematyków utworzyła rodzaj Brugmasja w celu oddzielenia datur wieloletnich od jednorocznych. Roślina pochodzi a ciepłej części Ameryki Południowej. W naszych warunkach uprawiane są przeważnie mieszańce odmian Datury białej(Datura candida), Datury złocistej (D.aurea), Datury powabnej (D.suaveolens) i Datury krwistej (D. Sanquinea).
By w naszym klimacie dochować się dorodnego egzemplarza trzeba posiadać sporo miejsca na zacisznym, słonecznym tarasie lub ogrodzie oraz widne pomieszczenie gdzie można przechować roślinę przez zimę.
Roślinę albo kupujemy albo ukorzeniamy wierzchołkowy pęd długości 15-20 cm z lekko zdrewniałą podstawą, którą traktujemy ukorzeniaczem do sadzonek zdrewniałych i wkładamy do wilgotnej ziemi torfowej wymieszanej z piaskiem. Całość okrywamy perforowana folią i po miesiącu powinny się ukorzenić.

Wówczas przesadzamy do żyznego podłoża. Około 30 cm roślinę uszczykujemy w celu rozkrzewienia
Roślinę kupioną od razu przesadzamy do dużej 5-10 litrowej donicy w żyzną ziemię o obojętnym odczynie. Dorosłe egzemplarze powinny mięć nawet 40 litrowy pojemnik. Jeśli roślinę trzymamy na tarasie to może się okazać, że trzeba dodatkowo obciążyć donicę dla lepszej stabilności. W ogrodzie możemy donicę wkopać do gruntu

Wymagania uprawowe
Podlewamy tak by roślina miała stale lekko wilgotne podłoże. W czasie upałów nawet kilka razy dziennie inaczej błyskawicznie więdną, tracą liście i pąki.
Począwszy od maja rozpoczynamy zasilanie nawozem do roślin kwitnących, który zwiera dużo fosforu i potasu. Składniki te potrzebne są do obfitego kwitnienia. Stosujemy je, co 3 -4 dni dając 3/4 dawki zalecanej na opakowaniu. Lepszym wyjściem jest kupno płynnego nawozu przygotowanego specjalnie dla datur. Pojawienie się odbarwionych liści jest objawem zagłodzenia rośliny. Od sierpnia zaczynamy ograniczać nawożenie, a od września zaprzestajemy go zupełnie.

Szkodniki
Najczęstsze szkodniki to mszyce, przędziorki i wciornastki. Latem codziennie oglądamy liście. I szybko reagujemy na pierwsze objawy żerowania któregoś szkodnika, bo zaatakowane liście szybko tracą kolor i opadają.

Zimowanie
Datury do zimowych kwater przenosimy tuż przed przymrozkami. W jasnym pomieszczeniu przez pewien czas będą jeszcze kwitły. Ograniczamy wówczas podlewanie. W listopadzie przycinamy wierzchołki i przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli zimować będą w temperaturze 5-8 oC to może to być pomieszczenie ciemne. Przy odrobinie wyższej temperaturze musi być to pomieszczenie widne.
Należy pamiętać, że zimując w tem. Powyżej 10 oC powodujemy, że rośliny słabiej kwitną.
Od czasy do czasu roślinę podlewamy by korzenie nie zaschły.

Wiosna
Przeważnie w marcu kończy się spoczynek. Rośliny wynosimy do jasnych i chłodnych pomieszczeń, przesadzamy do nowej większej donicy i skracamy pędy.
Rozpoczynamy regularne podlewanie.
Po około 3-4 tygodniach rośliny zasilamy nawozem do roślin o ozdobnych liściach z uwagi na pobudzający wzrost azot. W maju rośliny przynajmniej przez tydzień hartujemy i po minięciu obawy przymrozków pozostawiamy na wolnym powietrzu.

Komentowanie jest zablokowane

Najnowsze wpisy

Tagi

Multiflora

Multiflora.pl to serwis o kwiatach i innych roślinach. Opisujemy tu różne rodzaje roślin, pokazujemy jak dbać o kwiaty i krzewy, jak je pielęgnować, w jaki sposób dobierać odpowiednie gatunki, co wybrać do domu, co na balkon lub taras a co warto posadzić w ogrodzie. Kochasz swoje kwiaty? - ten serwis jest właśnie dla Ciebie